Jan 25 2017

2017 Oscar Adayları


Bu yıl 89’uncu kez verilen Akademi Ödülleri’ne 13 farklı dalda 14 adaylıkla La La Land damgasını vurdu bile.

Elvin Vural

Sinema dünyasının en prestijli ödülü Oscar için geri sayım, adayların açıklanmasıyla başladı! Bu yıl 89'uncu kez verilecek ödüllerin kimin ne giydiğinden törene kimle katıldığına kadar her detayının büyük ses getirdiği töreni, 26 Şubat'ta Hollywood'taki Dolby Theatre'da gerçekleşecek. Törenin sunuculuğunu üstlenecek isim ise Jimmy Kimmel.

Törene damgasını vuracak yapımlardan biri belli oldu bile: La La Land. 13 farklı dalda 14 ödüle aday gösterilen film, böylece Titanic'in de rekorunu kırmış oldu. La La Land'i her biri heykelciğe sekizer dalda aday gösterilen Arrival ve Moonlight takip ediyor.

Ayrıca daha önce Oscar ödülüne üç kez layık görülen Meryl Streep, 'Florence Foster Jenkins' filmiyle bu yıl kariyerinde 20. kez Oscar'a aday gösterilerek 'Oscar'a en çok aday gösterilen kadın oyuncu' unvanına da hak kazanmış durumda.

 

İşte 2017 Oscar adayları...

 

En iyi film: Arrival, Fences, Hacksaw Ridges, Hidden Figures, Lion, Moonlight, Hell or High Water, La La Land, Manchester by the Sea

 

En iyi yabancı film: Land of Mine (Danimarka), A Man Called Owe (İsveç), The Salesman (İran), Tanna (Avustralya), Tnoi Erdman (Almanya)

 

En iyi erkek oyuncu: Cassey Affleck (Manchester By The Sea), Andrew Garfield (Hacksaw Ridge), Ryan Gosling (La La Land), Viggo Mortensen (Captain Fantastic), Densel Washington (Fences)


 

En iyi kadın oyuncu: Emma Stone (La La Land), Natalie Portman (Jackie), Meryl Streep (Florence Foster Jenkins), Isabelle Huppert (Elle), Ruth Negga (Loving)

 

En iyi yardımcı erkek oyuncu: Mahershala Ali (Moonlight), Jeff Bridges (Hell or Night Water), Lucas Hedges (Manchester By the Sea), Dev Patel (Lion), Michael Shannon (Nocturnal Animals)

 

En iyi yardımcı kadın oyuncu: Viola Davis (Fences), Naomie Harris (Moonlight), Nicole Kidman (Lion), Octavia Spencer (Hidden Figures), Michelle Williams (Manchester By The Sea)

 

En iyi yönetmen: Arrival (Denis Villeneuve), Hacksaw Ridge (Mel Gibson), La La Land (Damien Chazelle), Manchester By The Sea (Kenneth Lonergan), Moonlight (Barry Jenkins)

 

En iyi görüntü yönetmenliği: Arrival, La La Land, Lion, Moonlight, Silence

 

En iyi belgesel: Fire at Sea, I Am Not Your Negro, Life Animated, O.J: Made in America, 13th

 

En iyi kısa belgesel: Extremis, 4.1 Miles, Joe's Violin, Watani: My Homeland, The White Helmets

 

En iyi kostüm: Allied, Fantastic Beasts and Where to Find Them, Florence Foster Jenkins, Jackie, La La Land

 

En iyi ses kurgusu: Arrival, Deepwater Horizon, Hacksaw Ridge, La La Land, Sully

 

En iyi ses miksajı: Arrival, Hacksaw Ridge, La La Land, Rogue One: A Star Wars Story, 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

 

En iyi film müziği: Jackie, La La Land, Lion, Moonlight, Passengers

 

En iyi orijinal şarkı: Audition (The Fools Who Dream), La La Land; Can't Stop The Feeling, Trolls; City of Stars, La La Land; The Empty Chair, Jim: The James Foley Story; How Far I'll Go, Moana

 

En iyi makyaj ve saç tasarımı: A Man Called Ove, Star Trek Beyond, Suicide Squad

 

En iyi kısa film: Ennemis Interiuers, La Femme et Le TGV, Silent Nights, Sing, Timecode

 

En iyi animasyon filmi: Kubo and the Two Strings, Moana, My Life as a Zucchini, The Red Turtle, Zootopia

 

En iyi kısa animasyon filmi: Blind Vaysha, Borrowed Time, Pear Cider and Cigarettes, Pearl, Piper

 

En iyi görsel efekt: Deepwater Horizon, Doctor Strange, The Jungle Book, Kubo and Two Strings, Rogue One: A Star Wars Story

 

En iyi film kurgusu: Arrival, Hacksaw Ridge, Hell or High Water, La La Land, Moonlight

 

En iyi yapım tasarımı: Arrival; Fantastic Beasts and Where to Find Them; Hail, Caesar!; La La Land, Passengers

 

En iyi uyarlama senaryo: Arrival, Fences, Hidden Figures, Lion, Moonlight

 

En iyi orijinal senaryo: Hell or High Water, La La Land, The Lobster, Manchester by the Sea, 20th Century Women 

THE PICKS-