Dec 23 2016

!f 'Moonlight' ile açılıyor


!f İstanbul açılışını Barry Jenkins imzalı 'Moonlight' filmiyle yapacak.

Elvin Vural

16. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali için geri sayım başladı. 16-26 Şubat arasında İstanbul'da, 2-5 Mart arasında ise Ankara ve İzmir'de gerçekleşecek festivalin açılış filmi, eleştirmenlerce yılın en iyi filmi olarak gösterilen Barry Jenkins filmi 'Moonlight/Ay Işığı' oldu. !f İstanbul'un açılış gecesinde gösterilecek film, kimliği yüzünden dışlanmış, ötelenmiş, yalnız bırakılmış herkese hitap ediyor.

'Moonlight', Variety tarafından 2016'nın en dikkat çeken yönetmenleri arasında gösterilen Barry Jenkins'in ustalık eseri.

'Brother/Sister' üçlemesiyle tanınan, modern tiyatronun en ödüllü oyun yazarlarından Tarell Alvin McCraney'nin hayatından izler taşıyan 'In Moonlight Black Boys Look Blue' adlı oyunundan uyarlanan film, üç ayrı zamanda geçiyor. Bir çocuğun büyüme, kendini keşfetme hikayesini işleyen filmin oyuncu kadrosu Trevante Rhodes, Ashton Sanders, Alex R. Hibbert, Naomie Harris, André Holland, Mahershala Ali, Jharrel Jerome, Jaden Piner ve Janelle Monáe'den oluşuyor.

Miami, Florida'da çekilen film, dünya prömiyerini Telluride Film Festivali'nde yaptı. 

Görüntü yönetmenliğini üstlenen James Laxton, filmde adeta duygulara hayat veriyor. Uzun süre hafızalardan silinmeyecek modern bir başyapıt olan 'Moonlight', aynı zamanda film eleştiri sitesi Metacritic'te 'evrensel beğeni' anlamına gelen 100 üzerinden 99 puanla, tüm zamanların en yüksek puanlı dördüncü filmi.

Mars Cinema Group işbirliğiyle gerçekleşecek !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali için biletler 3 Şubat'ta satışa çıkacak. Program, 26 Ocak'ta açıklanacak. Program belli olur olmaz, her yıl olduğu gibi bu yıl da kağıt kalemi alıp bilet avına çıkmakta fayda var.

THE PICKS-