Jan 03 2017

Natalie’nin En İyileri


‘Jackie’deki performansıyla Altın Küre'ye aday gösterilen Natalie Portman’ın akıllara kazınan yedi performansını listeledik!

Elvin Vural

ABD’nin derin bakışlı, hüzünlü first lady’si… Acısını, şaşkınlığını, çaresizliğini üzerine kan bulaşmış pembe tayyörlü haliyle özdeşleştirdiğimiz kadın. ‘Jackie’ deyince birçoğumuzun aklına sahip olduğu her şeyi bir kurşunla kaybeden bir kadın geliyor olabilir ama onun hikayesi bundan çok daha fazlası. Jackie Kennedy, adeta küllerinden doğan bir Anka kuşu; acılarından beslenen, kendini bir trajedinin üzerinden yeniden inşa eden bir kadın.

Trajik öyküsüyle Jackie Kennedy, tarih sahnesinden kolay kolay silinmeyecek bir figür. ABD Başkanı, hayat arkadaşı John F. Kennedy'nin suikast sonucu öldürülmesinin ardından tek başına kalan Jackie, yaşadığı kaybın acısıyla, kendini eşinin mirasını devam ettirmeye ve çocuklarına adayarak baş etti.

Bu güçlü kadının yaşantısı şimdi de Natalie Portman'ın oyunculuğuyla beyaz perdede. Eleştirmenlerin şimdiden favorileri arasına girmeyi başaran bu Pablo Larraín başyapıtının senaryosunu Noah Oppenheim yazdı. ‘Jackie’ rolüyle adeta parlayan Portman’ın adı ise şimdiden, aralarında Altın Küre'nin de bulunduğu birçok ödül için dile getiriliyor. Portman'ın bu performansıyla ikinci Oscar ödülünü kazanmasına da neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

Biz de 20 Ocak’ta gösterime girecek film için heyecanlanmaya devam ederken, Portman'ın kariyerindeki en etkileyici performansları tekrar bir hatırlayalım dedik.

 

1- Black Swan (2010)

Darren Aronofsky'nin unutulmaz filminde Natalie Portman, hırslı balerin Nina Sayers'a hayat verdi ve bu performans, ona Oscar kazandıracak kadar başarılıydı! Bale kariyerinde ilerlemek uğruna kendi benliğinden olan Nina'nın sırtından siyah tüylerin çıkmaya başladığı sahne, duygusal yoğunluğuyla hala gözümüzün önünden gitmiş değil.

 

2- Léon: The Professional (1994)

Bu küçük ama dev kadın ile tanışmamıza vesile olan Luc Besson başyapıtı 'Léon'un çekimleri esnasında Natalie Portman sadece 13 yaşındaydı! Başrollerini Jean Reno, Gary Oldman ve Natalie Portman'ın paylaştığı film; masum bir çocukla bir katilin, 12 yaşındaki Mathilde ile keskin nişancı Léon'un hikayesini, sevginin ne kadar farklı formda karşımıza çıkabileceğini anlattı bizlere.

 

3- V for Vendetta (2006)

Günümüz toplumunun gelecekte ne hale geleceğine kafa yoran, şimdiye kadar yazılmış en başarılı distopyalardan biri olan ‘V for Vendetta’da Natalie Portman'ı kendini bir anda olayların ortasında bulan Evey rolünde izledik. Dünya film tarihinin en çok referans verilen yapımlarından biri olan, James McTeigue imzalı filmi 5 Kasım'da milyonlarca insanın hatırlamasının bir sebebi de, kişisel uyanışıyla bir toplumun uyanışını temsil eden Natalie Portman’ın performansıydı desek yalan olmaz.

 

4- The Darjeeling Limited (2008)

Wes Anderson'ın unutulmaz filminde Natalie Portman, ‘Jack'ın eski kız arkadaşı’ karakterini canlandırdı. Kendine ait bir adı bile olmayan bu karakter, sarı sabahlığıyla perdede sadece birkaç dakika gözüktü belki ama kesinlikle belleklerimizde yer etti! Natalie’nin maceraya ve gezmeye ne kadar düşkün olduğunu anlamak için bir bilgi daha: Bu kısa ve etkili rolün çekimleri, toplamda bir buçuk saatten fazla sürmedi ama rolünün hakkını vermek için ABD’den Hindistan’a uçan Portman, set sonrası kendini 10 günlük bir Hindistan keşfiyle ödüllendirdi.

 

5- Closer (2005)

Oscarlı yönetmen Mike Nichols’un imzasını taşıyan, oyuncu kadrosuyla yıldızlar geçidini andıran bu film, bizi Clive Owen’la tanıştırdı... Ve Natalie’nin şuh, cüretkar tarafıyla! İki çiftin birbirine dolanan karmaşık ilişkiler ağını anlatan filmde Natalie’nin ‘Alice’ karakteriyle sergilediği striptiz performansı, kolay kolay gözümüzün önünden gitmedi.

 

6- Garden State (2004)

‘Scrubs’ dizisinin yıldızı Zack Braff’in yazıp, yönetip rol aldığı bu çok başarılı filmde Natalie adeta Léon günlerindeki masumiyetine, doğallığına dönmüştü! Hüzünle eğlencenin birbirine dolandığı, su gibi akan filmde Natalie Portman'ın can verdiği ‘Sam’in kendini orijinal hissetmek istediğinde ne yaptığını gösterdiği şapşallık akan an, hangimizin yüzüne hafif mahcup bir gülümseme oturtmadı ki?

 

7- Free Zone (2007)

İsrailli sevgilisinden yeni ayrılmış, kafası son derece karışık, Amerikalı Rebecca; Rebecca'nın bindiği taksiyi kullanan, kocasının Amerikalı ortağıyla buluşmak için Ürdün'ün doğusundaki Serbest Bölge'ye gitmeye çalışan Hanna; Rebecca ve Hanna'ya buluşma noktasına gittiklerinde aradıkları kişinin orada olmadığı haberini veren Filistinli Leia. Yolları rastlantılar sonucu kesişen üç kadının hikayesini anlatan 'Free Zone'un açılış sahnesi, bir kadının 10 dakika boyunca kesintisiz bir şekilde ağlaması. Filmi izlemeye devam etmemizin en önemli sebebi ise Natalie’nin bu ağlayış esnasında bize aktardığı, adeta bizi içine hapsettiği o duygu yoğunluğu!

THE PICKS-